Maklube (Matlube)

Dağılmadan çıkarabilecek miyim diye insanı endişelendirse de bir şekilde halledilen beğenilen hoş bir birleşim maklube! Ters çevrilip döndürüldüğü için bu adı almış. Havucu patatesi kızartarak da yapabilirsiniz ama kolay, hafif ve sağlıklı olduğu için ben böyle yapıyorum.

Serviste kullanacağınız yayvan kabı tencereye tam olarak kapatıp yerleştirebiliyor musunuz diye önceden bakın. Yoksa çevirme esnasında dışarı dağılabilir. Tarif 6-8 kişi için genişçe bir tencere seçerseniz iyi olur. Malzemeleri yarıya düşürerek 2-4 kişilik yapabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1,5 kg koyun eti
  • 2 orta boy patates
  • 1 havuç
  • Yarım su bardağı bezelye
  • Sıvıyağ
  • 2- 2,5 su bardağı pirinç (pirinç miktarını kişi sayısına göre seçebilirsiniz)
  • Tuz
  • Kimyon, karabiber
  • Kaynar su

Yapılışı

Maklubeyi yapacağımız tencereye 1 çay bardağı sıvıyağ koyup eti pişirmye başlıyoruz. Biraz karıştırdıktan sonra etlerin rengi değişince altını kısıp kapağını kapatıyoruz, çok kısık ateşte suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Bu sırada havuçları küp küp, patatesleri yemeklik doğruyoruz. Pirinci önceden ıslatmıyoruz. Yemek pişince en az 1 saat beklediği için, pirincin hamur olmasını istemiyoruz.

Et suyunu çekince, 1 tatlı kaşığı tuz 1 çay kaşığı kimyon ve karabiber ekliyoruz iyice karıştırıyoruz. Baharatları mutlaka ekleyin yoksa havuç ve patatesten dolayı şekerli gibi bir tadı oluyor pilavın.

Etin üstüne havuç, üstüne patatesi fazla boşluk bırakmamaya dikkat ederek yerleştiriyoruz. Üstüne 1 tatlı kaşığı tuz serpiyoruz. Pirinci bir kere yıkayıp süzdükten sonra patateslerin üstüne eşit olarak dağıtıyoruz. Üstüne bezelyeyi serpiyoruz. Kaynar suyu pirincin üstünü 2 parmak geçecek kadar koyduktan sonra, orta ateşte kaynayana kadar altını açıyoruz. Kaynadıktan sonra çok kısık ateşte kapağını kapatıp hiç açmayarak, 1 saate yakın pişiriyoruz. Sonlara doğru kapağı açıp pirinç pişmiş mi diye kontrol edebilirsiniz. Biraz diri kalmış olması normal, beklerken kabaracak.

Bu şekilde aynen uygularsanız kesin garanti vermek doğru olmaz ama büyük ihtimalle çok güzel bir maklubeniz olur. Altını kapattıktan sonra yarım saat-45 dakika bir sofra örtüsü battaniyeye sarılı şekilde bekletin. Sonra tencerenin kapağını açıp, servis yapacağınız yayvan kabı tencerenin üstüne kapatın. Elinizin yanmamasına dikkat ederek hızlıca ters çevirin. 10-15 dakika bu şekilde beklettikten sonra tencerenin tabanına kuvvetlice 5-10 defa vurun. Sonra tencereyi yavaş yavaş döndüre döndüre çıkarın, tencerenin dibine yapışmış olanlar varsa kaşıkla çıkartın. İşte maklubeniz hazır. Ayran ve yeşillik ile süper servis oluyor.

Yorumlar kapatıldı.