Közde Kestane Kebap

Kestane nasıl pişirilir diye sorarsanız kendimce bulduğum püf noktaları sayarım hemen. Onca denemeden sonra birşeyler keşf ettim olayım yani artık 🙂 Bir çok insan kestaneyi iyi pişiremediğinden yakınır oysa bir kaç şeye dikkat edince gayet basit.

  • Kestaneyi çizmeden önce ve çizdikten sonra yıkamak, hatta çizdikten sonra suda bekletmek kolay açılmasına sebep oluyor.
  • Dışa doğru bombeli karın kısmından yanlamasına uzun çizmek daha iyi sonuç veriyor. Bunu bir kestane satıcısına sorup öğrenmiştim.
  • Fırında pişirmenin pek iyi sonuç vermediğini gördüm. Kuru ve sert oluyor. Şu közleme tavalarından kullanmak daha iyi. Hem çok çabuk oluyor.

  • Kestane yüksek ısılı ateşin üstünce kısa sürede közlenince kabuğu çıtır çıtır oluyor, içi lokum gibi oluyor.
  • Kestane piştikten sonra bir kısmının kabuklarını açarken diğerlerini kapaklı bir kapta sıcak sıcak muhafaza etmek, birden kurumasını önlüyor. Buhardan ymuşayan kestane daha kolay açılıyor, hem soğumamış oluyor.

Gelelim yapılışına:

1. Kestaneleri iyice yıkayıp bombeli karın kısmının tamamını yanlamasına çiziyoruz. Çizdikten sonra suya atıyoruz. Hepsi çizilince suyunu süzüyoruz.

2. Közleme tavamızı ocağa koyup altını iyice açıp kızdırıyoruz. Kestaneleri tavaya koyuyoruz. Kestane fazlaysa 2-3 postada pişirebiliriz, hepsini birklikte pişirmek uzun sürebilir ve kurumaya neden olabilir.

3. Ocağın altı harlı yanarken kestaneleri 2-3 dakikada bir tahta kaşık ile karıştırıyoruz. fotoğraftaki gibi kestanelerin üzerinde siyahlık olana kadar közlenince altını kısıp, üzerine kapak kapatıyoruz.

4. Kestanelerin yeteri kadar demlendiğine emin olunca tavadan alıyoruz ve kapaklı kaba koyuyoruz.

Afiyet bal şeker olsun.