Kaymaklı Ayva Tatlısı

Ayva tatlısını çok yaparım. Düdüklü tencerede yaptığımda daha iyi sonuç alıyorum, hem daha çabuk oluyor. Normal tencerede yapacaksanız tarifi aynen uygulayıp, kaynadıktan sonra küçük ocağa alıp çok kısık ateşte pişirin.

Gıda boyası kullanmıyorum, ayvanın çekirdeklerini ekliyorum hoş bir turuncu oluyor.

İlk bakışta yapımı zor gibi duruyor, pek çok insan tutturamamaktan korkar. Yakmadığınız sürece tatlınız her zaman güzel olur bana sorarsanız. İşin zor kısmı ayvaları soymak ve içlerini temizlemekte 🙂

Malzemeler:

  • 5 büyük ayva
  • 2 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı su

Yapılışı:

  1. Ayvaları soyup, ortadan ikiye kesiyoruz. Çekirdekli kısımlarını oyuyoruz, çekirdeklerini atmıyoruz. Ayvaları kararmasınlar diye limonlu suya bırakıyoruz..
  2. Ayvaları normal suda iyice yıkadıktan sonra düdüklü tenceremizin dibine bir sıra diziyoruz. Ayvaların içine 10-12 çekirdek koyuyoruz. Şekerin yarısını serpiyoruz.
  3. Üstüne bir sıra daha ayvaları diziyoruz, çekirdekleri ekliyoruz ve şekerin hepsini ekliyoruz.
  4. Yarım saat bu şekilde dinlendirdikten sonra suyu ekleyip düdüklü tenceremizin kapağını kapatıyoruz. Çok kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. (Altını sakın çok açmayın yanabilir)
  5. Düdüğü ötmeye başlayınca indiriyoruz ve 30 dk. daha pişiriyoruz. (Clipso tarzı düdüklü ise, dumandan ve kaynama sesinden sonra 30 dk. oluyor.) Piştikten sonra ayvalar rengini alana kadar 1-2 saat şerbetinin içinde bekletiyoruz.
  6. Marketten aldığımız kaymak ya da kaynattığımız çiğ sütün üzerini alarak elde ettiğimiz kaymak ve fıstıkla süsleyerek servis yapıyoruz.

Tadına bakınca “budur” dedirten bir lezzetle kendimizden geçiyoruz. Afiyet olsun.