Kabak Tatlısı

Kabak tatlısının güzel olması biraz kabağın cinsiyle ilgili. Bazı kabak tatsız oluyor, ne kadar şeker koysak da pişirmeye dikkat etsek de iyi olmayabiliyor. Hangi kabağın iyi olduğunu anlamak için yapacak pek birşey yok, biraz kısmet işi. Bazen rengi hiç güzel olmayan sarı bir kabağın tadı çok güzel çıkarken, canlı renkli bir kabak tatsız olabiliyor.

Ben pazardan alırken satıcıların “abla kabak çok güzel bal gibi” demesine itibar ediyorum. Genelde güzel çıkıyor. Marketten soyulmuş kabak alırsam taze ve nezih görünmesine dikkat ediyorum. 2 önce soyulmuş gibi görünüyorsa almıyorum.

Malzemeler:

  • Soyulmamış hali 1,5 kg. kabak
  • 4 su bardağı şeker

Yapımı:

Kabakları uzunlamasına dilimleyip soyalım. Sonra pişirmek istediğimiz boyutta dilimleyelim. Yıkayıp sudan geçirelim ve suyunu süzelim. Tencereye alıp üzerine şekeri koyalım, kapağı kapatalım. En az 2-3 saat bu şekilde bırakıp sulanmasını beklyelim. Geceden hazırlayp sabah da pişirebiliriz.

Kabak sulanınca, kabaklar yumuşayıp renkleri koyulaşana dek kısık ateşte pişirelim. Soğuyunca ceviz, fındık, fıstık, hindistan cevizi gibi malzemelerle süsleyelim.